AMD iniekcja doszklistkowa

PRZECIWCIAŁA MONOKLONALNEGO ANTY-VEGF

LUCENTIS ,EYLEA  to najnowsze leki stosowany w okulistyce, w formie wewnątrzgałkowych iniekcji doszklistkowych do leczenia wysiękowej postaci AMD. Lucentis, Eylea w pełni przenika przez wszystkie warstwy siatkówki, docierając w ten sposób do tkanki docelowej. Jest bardzo szybko przyswajany przez organizm, a jego działanie polega na blokowaniu czynnika stymulującego organizm do produkcji nieprawidłowych naczyń.
LUCENTIS , EYLEA  jest podawany bezpośrednio do oka (doszklistkowo). Leczenie to kilka zastrzyków, które podawane są w określonych odstępach czasowych. O ilości i częstotliwości iniekcji doszklistkowych decyduje lekarz po wykonaniu badań:

  • Angiografia fluoresceinowa
  • OCT

Podczas leczenia preparatami  LUCENTIS , EYLEA  u znacznej części pacjentów powodowana jest poprawa widzenia we wszystkich rodzajach neowaskularyzacji podsiatkówkowej w AMD.
Dzięki leczeniem preparatami  LUCENTIS , EYLEA wzrok pacjentów poprawia się w sposób zauważalny.

Obecnie medycyna cały czas rozwija się i oferuje pacjentom różne sposoby leczenia, także w dziedzinie okulistyki. Jedną z nich są iniekcje doszklistkowe, które są skutecznym rozwiązaniem na postępujące wady wzroku oraz choroby oczu. Czym jest takie leczenie, na czym polega i kiedy warto je zastosować? Poniżej odpowiedzi.

Czym jest AMD iniekcja doszklistkowa?

Iniekcja doszklistkowa to podanie leku typu anty-VEGF bezpośrednio do oka. Odbywa się to zazwyczaj w formie zastrzyku bezpośrednio do oka. Choć nie ma innej możliwości podania tego leku, to wcale nie jest ona bolesna lub uciążliwym zabiegiem. Dyskomfort jest chwilowy i niewielki. Terapia AMD obejmuje zazwyczaj kilka zastrzyków. Decyzja o rozpoczęciu takiego leczenia oraz jego kolejnych sesjach odbywa się na podstawie badań zleconych i przeprowadzanych przez lekarza okulistę.

Jak przebiega zabieg iniekcji doszklistkowej?

Zabieg wykonywany w naszej placówce przeprowadzony jest przez okulistę specjalizującego się z podobnych zabiegach. Zazwyczaj przeprowadza się go w asyście pielęgniarki. Zabieg rozpoczyna się od wpuszczenia kropli rozszerzających źrenicę. Następnie oko jest unieruchamiane, aby zapobiec mruganiu. Następnie lek jest wprowadzany do komory ciała szklistego. Wbrew pozorom zabieg nie sprawia bólu — może przyprawić o szczypanie. Trwa niedługo, bo zaledwie ok. 5 minut. Oczywiście nie należy później prowadzić samochodu oraz narażać wzroku na nadmierny wysiłek.

Kiedy stosuje się terapię w formie iniekcji doszklistkowej AMD?

Podstawowym zadaniem tej terapii jest zahamowanie wadliwego rozwijania się naczyń krwionośnych. W ten sposób można ograniczyć krwotoki podsiatkówkowe oraz zapobiec obrzękowi siatkówki neurosensorycznej. Leczenie tym sposobem można stosować w przypadku:
– aktywnej neowaskularyzacji naczyniówki,
– jaskry neowaskularnej,
– obrzęku plamki spowodowanego zatorem żyły środkowej siatkówki,
– cukrzycowego obrzęku plamki,
– wysokiej krótkowzroczności,
– retinopatii cukrzycowej,
– zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem pacjenta.
Zabieg zatrzymuje pogarszanie jakości widzenia, a u ok. 1/3 pacjentów nawet ją poprawia.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu

Warto wiedzieć, że jak przy większości rodzajów leczenia, występują przeciwwskazania do przeprowadzenia tego typu iniekcji. Należą do nich przede wszystkim stan zapalny gałki ocznej oraz ciąża. Nie powinno się wykonywać iniekcji także w przypadkach, kiedy nie zostały wykonane odpowiednie badania diagnostyczne lub kiedy pacjent jest uczulony na składniki leków podawanych za pomocą zastrzyku.